Recenzja: Numeri

Proste zasady, krótka rozgrywka i mnóstwo zabawy – tak krótko można scharakteryzować Numeri. Ale co to właściwie jest? Numeri jest grą planszową wydawnictwa Schmidt, która ma teraz okazję podbić polski rynek. To nieskomplikowana i ekscytująca bitwa rozgrywana przy pomocy kości.

Numeri to interesująca gra planszowa, wymagająca od uczestników umiejętności przewidywania i tworzenia skutecznej strategii. Ze względu na swe proste zasady i dość krótki czas rozgrywki, może stanowić codzienną rozrywkę dla osób spragnionych relaksu i ciekawego sposobu spędzenia czasu wolnego. To lekka i przyjemna gra, bardzo solidnie wykonana – kolorowa plansza z torem dla pionów, zestaw pionów o wartości od 1 do 5 dla każdego gracza i kostka, a wszystko to zapakowane w niewielkie pudełko z grubej i wytrzymałej tektury.

Przebieg gry

Zasady gry wyglądają całkiem niepozornie – każdy gracz rzuca kostką i wystawia na planszę bądź przesuwa po niej pion o takiej wartości, jaka została określona przez rzut. Poza tym na planszy narysowane są bariery (inne w zależności od liczby graczy), po przekroczeniu których wyniki rzutów można dzielić i decydować o tym, jakimi pionami gracz może ruszyć.

Punkty są przyznawane poprzez pomnożenie wartości wyrażonej na pionku przez wartość pola, na którym się on znajduje. Pionki stojące na czerwonych – ujemnych polach dają punkty ujemne. Jeśli graczom nie udało się wprowadzić do gry jakiegoś pionka, jego wartość należy pomnożyć przez -5. Pionki znajdujące się na polach bez punktów nie mają wpływu na wynik. Wygrywa uczestnik, który uzyskał największą ilość punktów.

Uniwersalna gra dla każdego

 Już po jednej krótkiej rozgrywce do grona fanów Numeri mogą dołączyć zarówno „starzy planszówkowi wyjadacze„, jak i zachwyceni nowicjusze. Znawcy planszówek będą musieli przyznać, że gra nie polega jedynie na szczęśliwym rzucie kostką, ale przede wszystkim na podejmowaniu decyzji dotyczących ruchów pionami – przesunąć pion lepiej punktowany, zająć strategiczne miejsca „płotkami”, a może lepiej dążyć do jak najszybszego końca gry? Niedoświadczeni gracze mogą natomiast zachwycić się możliwością kombinowania, którą daje im ta prosta i uniwersalna gra.

Numeri przeznaczona jest dla dwóch do czterech osób. Już przy dwóch graczach można wymyślać taktyczne zagrywki, które dadzą uczestnikom możliwość konkurowania na wysokim poziomie. Ogromną zaletą Numeri jest również krótki czas rozgrywki i bardzo krótki czas oczekiwania na swój ruch, dzięki czemu nikt nie nudzi się przy stole. Zważywszy na to, że gra po wypakowaniu z pudełka bez problemu mieści się w trochę większej damskiej torebce, może się okazać, że stanie się ona obowiązkowym elementem spotkań – zarówno rodzinnych jak i tych ze znajomymi – w pubie czy na domowej imprezie.

Numeri można polecić właściwie wszystkim – gra rewelacyjnie sprawdzi się na obiedzie u babci, jako wstęp do „planszówkowej edukacji”, a także jako przerywnik między cięższymi tytułami na spotkaniu starych planszówkowych wyjadaczy. To jak? Zagramy?

Z naszego doświadczenia

Czas rozgrywki
30 minut
Minimalny wiek gracza
7 lat
Stopień losowości
wysoki, mocno wpływający na rozgrywkę (mechanika opiera się na rzucie kostką)
Notki
(recenzję można też znaleźć w biuletynie GRA

Informacje z pudełka

Czas rozgrywki
30 minut
Minimalny wiek gracza
7 lat
Autor
Rudi Hoffman
Rodzaj gry
familijna, strategiczna
Liczba graczy
od 2 do 4
Link do Board Game Geek
Kliknij aby przejść na stronę BGG

autor: idha

Komentarze do   Recenzja: Numeri